Elevate your festive style with this elegant wine ethnic Top & Pant featuring an A-line silk top paired with matching pants. Crafted in rich Dual silk with delicate detailing, the top showcases a round neck with a subtle V-cut and graceful full sleeves. Complemented by Banarasi silk pants, this ensemble blends comfort with timeless charmโperfect for parties and special occasions.
Dual Love Silk Co-Ord
SKU: LC44030
Regular price
โน 10,000.00
Sale price
โน 10,000.00
Regular price
Unit price
Tax included.
| Description |
|
| Style | Ethnic |
| Colour | Wine |
| Occasion | Party Wear |
| Design | A Line Top With Pant |
| Top | |
| Fabric | Duak Silk |
| Lining Used | Crepe |
| Front Neck Style | V Neck With scalloping |
| Back Neck Style | Normal |
| Sleeve Style | A Line Full Sleeves |
| Zip | Side Zip |
| No | |
| Slit | No |
| Pant | |
| Fabric | Banarasi Silk |
| Lining | Yes |
| Belt | Full Belt |
| Zip | Yes |
| Yes | |
| Additional Information | |
| Model Height | 5'8" |
| Length of Top | 32" |
| Length of Pant | 40" |
| Wash Care | Dry Clean Only |