Wine Velvet Dress
SKU: LC406
Regular price
₹ 3,999.00
Sale price
₹ 3,999.00
Regular price
Unit price
Tax included.
| Description | Exude royal elegance in this Wine Velvet Overlap Dress. Featuring a sophisticated V-neck, full 22" sleeves, and a luxury Shantung lining, it’s designed for opulent evenings. The tailored A-line fit ensures a flattering silhouette for every party. |
| Style | Western |
| Colour | Wine |
| Occasion | Party Wear |
| Dress | |
| Fabric | Velvet |
| Lining Used | Crepe |
| Front Neck Style | V- Overlaped Neck |
| Back Neck Style | Normal |
| Sleeve Style | 22" Full Sleeves |
| Padded | No |
| Zip | Yes, Left Side |
| Design | Yok + Hip Se Ghera 3" Kam |
| Slit | No |
| Additional Information | |
| Model Height | 5.8" |
| Length Of Dress | 37" |
| Wash Care | Normal Wash |