Green Georgette A-Line Dress
| Description |
Elevate everyday elegance with this green georgette A-line dress, featuring a flattering V-neck and graceful 17” A-line sleeves finished with a high-low flare. Designed with a yoked bodice, soft gathers, and a side-cut waist for fluid movement. Lightweight, lined, and effortlessly chic for casual wear. |
| Style | Western |
| Colour | Green |
| Occasion | Casual Wear |
| Dress | |
| Fabric | Georgette |
| Lining Used | Crepe |
| Front Neck Style | V Neck |
| Back Neck Style | Normal |
| Sleeve Style | 17" Aline + High Low Ureb |
| Padded | No |
| Zip | Left Side |
| Slit | No |
| Design | Yok + Aline + Gather's (Side Cut On Waist) |
| Additional Information | |
| Model Height | 5.8" |
| Length Of Dress | 37" |
| Wash Care | Normal Wash |